W kręgu religii

17 października br. druhna Marta Siwiec wraz z druhem Adrianem Przyczyną uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji „W Kręgu Religii”, która organizowana była przez Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej ZHP.

Podczas spotkania harcerze z całej Polski uczestniczyli w warsztatach ekumenicznych, poznawali podstawy wierzeń głównych religii świata, zwiedzali kościoły łódzkie poznając jednocześnie ich historię i religijno-patriotyczną wartość. Dodatkową atrakcją były również warsztaty podczas których uczestnicy dowiedzieli się co, to jest ikona prawosławna oraz jak ją pisać, wgłębili się w tajniki buddyjskiej symboliki kolorów oraz uspokajającego i harmonijnego znaczenia jogi w Hinduizmie.

Główną i najciekawszą częścią spotkania była sama Konferencja „W Kręgu Religii” podczas, której uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami: Kościoła Katolickiego, Cerkwi Prawosławnej, Rodzimowierców oraz Ruchu Hare Kryszna. Podczas dyskusji poruszane zostały tematy m.in. najważniejszych wartości w życiu człowieka, drogi do zbawienia, kształcenia religijnego i duchowego w ZHP czy takich zagadnień jak zezwolenie danej wspólnoty na rozwody i konkubinat.

Na sam koniec dnia kilka motywujących i ciepłych słów harcerze usłyszeli od Druhny Naczelnik ZHP hm. Małgorzaty Sinicy, która zaszczyciła uczestników obecnością na konferencji. Na zakończenie dnia wszyscy uczestnicy, niezależnie od wyznawanej religii, pochodzenia i poglądów, od organizacji do jakiej należą zawiązali ten najważniejszy Krąg Pożegnalny, jednocząc się i dziękując za wspólny dzień i doświadczenia oraz nowe znajomości.

O północy odbyła się kameralna Msza Święta przed oryginalnym obrazem Matki Boskiej Harcerskiej.

Przeżycia po tak wspaniałym wydarzeniu niewątpliwie zapadną w  pamięci na długie lata. Już dziś, nie możemy doczekać się kolejnych spotkać z cyklu #SilniDuchem.

 

Ćw. Adrian Przyczyna ż.j. oraz  Sam. Marta Siwiec ż.j

Related posts

Comments are closed.